Bilden visar en julinspirerad hylluppställning med flera små husformade ljuslyktor i glaserad keramik, arrangerade på två rustika träplan mot en ljus, slät bakgrund. Runt hela kompositionen ligger en tät girlang av gröna kvistar och barr, kraftigt pudrade med vit flock som efterliknar frost. Kvistarna ramar in hyllan från vänster och fortsätter över ovankanten, och mellan grenarna skymtar några kottar.
På den övre hyllan står tre huslyktor och ett smalt stearinljus. Till vänster syns ett rött hus med vit “snö” längs tak och kanter, ett litet runt fönster högt upp och två rektangulära fönster under. I mitten står ett större rött hus med mörkgrönt tak och vita dekordetaljer i form av slingor och ett hjärtmotiv under taknocken. Fönstren är små och rutade, och den nedre dörröppningen är utskuren så att ljus kan lysa igenom. Bredvid huset står ett vitt stearinljus i en liten ljusstake formad som en strumpa i rött och vitt, med gröna och röda detaljer; lågan är tänd och syns tydligt. Till höger står ett grått hus med vit fasaddekoration och ett hjärtformat utskuret fält nära taket, och allra längst ut ett mindre rött hus med vita fönster och dörr.
På den nedre hyllan fortsätter bykänslan med fler huslyktor i olika färger: ett vitt hus med grönt tak, ett rött hus med två gröna granar vid entrén, ett litet mörkt hus med en ljusglimt i dörröppningen, samt ett vitt hus med röda takdetaljer och en kransliknande dekoration vid dörren. Till höger står ännu ett tänt stearinljus, placerat i en ljusstake som påminner om en stiliserad gran i grönt. Längst till höger syns ett större vitt hus med mörkt, prickmönstrat tak och flera små fönster som ser upplysta ut.
I bildbanken hos Ljuslyktor.nu passar motivet för sökningar som julby, huslykta, keramiklykta, hyllstyling och stearinljus. Bilden är kopplad till produkten Ljuslykta Hus Chamonix Cherry 16,5 cm från Chic Antique, där husformen, fönsteröppningarna och den röda glasyren framträder tydligt i miljön.