Bilden visar en husformad ljuslykta placerad på en träyta med tydlig ådring och varm ton. I förgrunden står motivet i fokus: Ljuslykta Hus Chamonix Grå 15 cm, som förekommer hos Ljuslyktor.nu, en nischad webbutik med stort sortiment av ljuslyktor och inredningsdetaljer där design och ljuskvalitet står i centrum. Lyktan är utformad som ett litet hus i keramik med en mattgrå grundfärg som skiftar svagt i ljusare och mörkare partier, vilket ger ett lätt molnigt uttryck i ytan.
Fasaden har upphöjda detaljer i vitt: fyra fönster med spröjs på framsidan, två upptill och två nedtill. Varje fönster är uppdelat i små rutor, och öppningarna är genombrutna så att det blir mörkt inuti. Mitt på framsidan finns en dörr med en välvd överdel och en dekorativ relief som liknar ett litet ornament eller en blomform. Ovanför de övre fönstren syns ett hjärtformat utskuret hål, inramat av en vit reliefdekor med svängda, symmetriska former som påminner om snirkliga rankor.
Taket är glaserat i en mörk, nästan svartbrun nyans och har en kraftig, vågig struktur som efterliknar takpannor i rader. På ena sidan av taket syns en liten skorsten i samma ljusa ton som huskroppen. Längs sidan skymtar ytterligare fönster och en diskret mönstring i relief, vilket antyder att även sidoytorna är dekorerade.
Bakgrunden är mjukt oskarp och ger en inramning som för tankarna till jul- och vinterdukning. Till höger syns ett vitt ljus i en ljusstake, med en klar låga som lyser upp den övre delen av bilden. Intill står en röd och vit dekoration som liknar en julstrumpa, samt ett rött hus med vita fönster och en vit “snöig” takkant. Till vänster anas en mugg eller skål med rött mönster och en suddig grön växtform. Helheten fungerar som en bildbank-bild för Chic Antique och deras keramiklykta i husform, med fokus på form, färg, material och genombrutna fönster som släpper ut ljus.